Öyküleri sever misiniz? Günün birinde iki ayrı iş kadını tanışırlar, biri tekstil, biri ise resim ve görsel sanatlarla uğraşmaktadır. Aydan için resim dokudur, desendir, duygulardır, bir gece gördüğü düştür, yapar sonra unutur… Nazlı için tekstil stil, renk ve moda dünyasının kendi birikimi, duyguları ile tasarladığı büyülü bir alandır. NGSTYLE markası bu yüzden az, öz ve gönül-çelendir.

Ve resimlerle tasarımlar iç-içe girer, renk dokudan tekstile, giysiye, eşarbın içine yayılır…

“Resmin kumaşta öyküsü”

Bu sözlerle davetiyelerini hazırlamış olan ve açılışlarını 16 Şubat, Perşembe günü gerçekleştirlien Resmin Kumaşta Öyküsü sergisine iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri katıldı. Sergi 30 Mart 2012 tarihine kadar Point Otel’in ünlü İtalyan Restoranı Piola’da sergilenecek.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’nin üyeleri olan Aydan Baktır ve Nazlı Gürer Aldıkaçtı’nın ortak olarak yürüttükleri Resmin Kumaşta Öyküsü adlı bu proje de NGSTYLE sezon kreasyonunu Aydan Baktır’ın tablolarından yaratmış. Aydan Baktır aynı zamanda Ring Reklamcılık adlı reklam ajansının sahibi ve fırsat buldukça sitemizde de köşe yazarlığı yapmaktadır.

—————————————

—————————————

Aydan Baktır akademi mezunudur ve  Robert Kolejinde seramikle ilgilenmiş, Mimar Sinan Güzel Sanatlardan üstün başarı ile yüksek lisans grafik bölümünden mezun olmuştur. Yaklaşık 20 senelik profesyonel bir resim geçmişi vardır ve Galeri Apel’e bağlı olarak çalışmaktadır.

Aydan Baktır için tablolarda desen, doku ve renk önemlidir. Resim bir ifade biçimidir, yazı gibi ancak sözcükleriniz, rüyanız, gerçeğiniz hepsi desene dönüşür ve siz ya boyarsınız ya da başka artistik ifadeler kullanırsınız. Ama içinde sözü olan, duygusu olan insan yaşamdaki her şey ilham verir.

——-

——————————————————————

———————————————————————————————————

———————————————————-

Kendisi için ressam olmak kadar Türkiye’de önemsediği diğer bir mesele “Kadın” olmak ve özellikle Türkiye’de kadın olmaktır. Aynı zamanda kendisi kadının toplumda sosyal ve ekonomik kazanımlarının artması için Kagider kurucu üyesidir. Onun resimlerinde kadın figürü estetiği ve hareketi temsil eder.  Kadın hareketi ve canlanışı önemlidir ve onun resimlerinin konularından biridir.

—————————

———————————-

——————————————————————————————————-

—————————————————————–

Aydan Baktır resmin ve sanatın hayatımızın içine daha çok girmesi için Resmin Kumaşta Öyküsü projesinin güzel bir fırsat olduğunu belirterek, resmin değişik materyallerde renk, desen ve doku olarak yaşama sızmasının daha çok insanla keyifli bir paylaşım olacağına inanıyor…