SUALTI DALIŞLARDA DIVERS ALERT NETWORK EĞİTİMLERİ

Eylül ayında çıkan ilk yazımda sizlere kısaca DAN’ı (Divers Alert Network – https://www.diversalertnetwork.org) tanıtmıştım.

Makalemin yayımından bugüne kadar (2 Ekim 2011, Pazar) Facebook’da Dalış Güvenliği grubunu kurdum.

Bu grup dalış kazalarında ilk yardım konusunda bilgi paylaşım platformu ve ilgili DAN kurslarının duyrulacağı   www.dalisguvenligi.com   adlı sitenin Facebook izdüşümüdür.

Bugün itibariyle 420 kişinin üye olduğu grupta sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyarım:

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/groups/275203935825005/

Bu ayki yazımda DAN’ın eğitim programlarını ele alacağım. Bir sonraki makalede DAN hizmetlerine yer vereceğim.

DAN uzun yıllar boyunca gerçekleştirdiği ve geliştirmeye devam ettiği araştırma faaliyetleri ile dalgıçlar için ilk yardım kursları konusunda uzmanlaşmış olup dünya çapında dalış organizasyonları tarafından referans kaynağı olmaya ve desteklenmeye devam etmektedir. Örnek vermek gerekekirse; DAN, dalış sonrası uçuş rehberini (Flying After Diving Guide) Mayıs 2002’de yıllar boyu süren ve 802 dalıcı üzerinde gerçekleştirdiği araştırma üzerine revize etmişti.  Araştırma sonucu özetle dekosuz tek dalış yapmışsanız en az 12; mükerrer, bir günden fazla veya dekolu dalışlar gerçekleştirmişseniz 24 saat sonra uçuş yapılmasını sağlık veriyor. Bir başka örnekte ise; DAN istatistikleri göre dalış kazalarının %10’dan fazlasının kalp-damar hastalıkların neden olduğunu bize gösteriyor.

Bir DAN eğitimi dalışla ilgili acil durumlarda gerekli müdahaleyi gerektiren yüksek nitelikli ilkyardım kursu anlamına gelir. Eğitimlerde yer alan ilkyardım malzemeleri ve teknikleri ile ilkyardımı mümkün olan en iyi şekilde alacak, tatbik edecek ve sonrasında sertifikanızı alacaksınız. Tüm DAN kursları son ERC (European Resuscitation Council) ilkyardım rehberini takip etmekte olup önde gelen sağlık örgütleri tarafından kabul edilir.

İşte bu birikimi sayesinde DAN bilgi, yetkinlik ve sportif dalgıçlar arasında sorumluluk duygusunun arttırılması amacı ile yerel yasa ve kurallara bağlı olarak eğitim programları düzenlemektedir.

Basic Life Support (BLS) – Temel Yaşam Desteği Bu kurs ile dolaşım sorunu olan yaralı bir kişinin hayatında pozitif bir fark yaratıp ilk yardım müdahalesinde bulunabilir aynı zamanda bu durumun oluşmasını önleyebilirsiniz. Dış kanama, boğulma ve şok, ciddi dolaşım ve solunum problemlerine yol açabilir. Bu eğitim kazanın oluşumunu takiben sizi doğru bir şekilde tepki vermeniz için hazırlayacaktır.

Oxygen First Aid For Scuba Diving Injuries (OFA) – Scuba Dalış Yaralanmalarında Oksijen İlkyardım
Sportif dalgıç olarak hayati ilk yardım eğitimi alabilir, dekompresyon hastalığı olan bir dalgıç için bir fark yaratabilirsiniz. Bu giriş düzeyinde eğitim ile dalışla ilgili yaralanmaların tanınması ve yönetimini öğrenip acil ilk yardım için oksijen kullanabilirsiniz.

Advanced Oxygen First Aid for Scuba Diving Injuries – Scuba Dalış YaralanmalarındaGelişmişOksijenİlkyardım
İleri düzey bir kurs olup mevcut DAN oksijen sağlayıcılarının (yukarıdaki kurs) nefes almayan dalgıça pozitif basınçlı oksijen regülatorü veya rezerv torbası ile ilkyardım sağlaması için tasarlanmıştır.

First Aid – İlkyardım
Bu kurs, hastalık ve yaralanma değerlendirmeleri ile yara tedavisi ve sargısı, splint teknikleri, yaralı kişiyi taşıma gibi temel becerileri içerir.

Oxygen First Aid for Aquatic Emergencies – Sucul Acil Durumlar için Oksijen İlkyardım
Bu kurs boğulayazma, batma olayları ve diğer suda gerçekleşen acil tıbbi durumları tanımak ve oksijen ilk yardımı kullanımı da dahil olmak üzere temel yaşam desteği sağlamak için dalgıç olmayan ve profesyonel kurtarma ekiplerini (cankurtaran gibi) eğitir.

First Aid for Hazardous Marine Life Injuries – Tehlikeli Deniz Yaşamı Yaralanmaları İçin İlk Yardım
Ciddi deniz yaşamı yaralanmaları nadir olmakla birlikte deniz anaları ve bazı diğer deniz canlıları ile temas olduğunda dalgıç küçük rahatsızlıklar hissedebilir. Bu tip yaralanmaların en aza indirgenmesi, dalgıcın rahatsızlık ve ağrısının nasıl azaltılabileceği bu kursta öğretilir.

Automated External Defibrillator (AED) for Scuba Diving – Scuba Dalışı İçin Otomatik Harici Defibrilatör
Bu kurs, ani kalp durması ile ilgili otomatik harici defibrilatör kullanımı da dahil olmak üzere ilkyardım tekniklerini öğretir.

On-Site Neurological Assessment for Divers – Dalgıçlar İçin Sahada Nörolojik Değerlendirme
Muhtemel yaralı dalıcıdan bilgi ve ifade ettiği belirtilere göre dalgıcın ikna edilmesini, acil duruma karar verilmesini, tespit edilen sorunda oksijen kullanımını ve benzeri ilk yardım usullerinin uygulanmasını, tıbbi kuruma tahliye sırasında hekime ilgili bilgilerin verilmesini içeren eğitim programıdır.

DAN Instructor Qualification Course (IQC) – DAN Eğitmen Yeterlilik Kursu
Aktif dalgıçların DAN Eğitmeni olabilmesi için IQC kursunu başarıyla tamamlamaları gerekir. Eğitmen adayları, ana modülde DAN hakkında daha fazla bilgi sunmak ve DAN programlarının nasıl öğretileceği üzere eğitilir. Adaylar daha sonra ilgilendikleri her DAN Eğitim Programı (yukarıda değindiğim kurslar) için ilgili ders modülü tamamlayacaktır.

Unutmayın! Acil durumlar tehlike arz edebilir. İşte bu gibi durumlarda gerekli ilkyardım adımlarını öğrenebilir, dalgıcın hayatına pozitif katkının sağlayacağı kişisel tatmini yaşayabilirsiniz.

Güvenli bir yaşam dilerim.

Cem TİMURKAN

DAN Eğitmeni