SUALTI DALIŞLARDA GÜVENLİK

Son yıllarda Sualtı dalışı çok moda oldu. Kıyılarımızda hergün sualtı dalış eğitimi veren merkezlerin sayısı artıyor. Peki, bu merkezler ne kadar eğitim verebiliyor? Bu eğitimler sonrasında, dalış yapacaklar için yeterli eğitimi verebiliyorlar mı?

Kısa bir süre için misafiri olduğumuz bu dünyanın kendine has kuralları gereği, güvenliğimizi düşünmemiz yegane önceliğimizi oluşturmalıdır.

İşte bu ihtiyaca cevap veren DAN (Divers Alert Network) dünya çapında dalış güvenliğinde tek adres olarak tüm dalış camiasının desteklediği ve saygı duyduğu bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımda sizlere kısaca DAN’ı tanıtacağım. DAN’ın kurs ve hizmetlerini detaylı bir şekilde ele alacağım sonraki makaleleri, dalış güvenliği hakkında çeşitli yazılar takip edecek.

a. DAN Nedir?

DAN dalış güvenliği, tıbbi tedavi ve ilk yardım hakkında bilgi kaynağı olup, su altı yaralanmalarında yardım sağlayan kar amacı gütmeyen bir uluslararası organizasyondur. DAN ayrıca dalış eğitim ve araştırmalarını teşvik eder ve destekler.

DAN, 1980 yılında Duke Üniversitesi Tıp Merkezi ile birlikte 24 saat acil yardım hattı hizmeti ile  acil yardım ve tahliye hizmetlerini sağlayarak aktivitelerine başladı. DAN, bugün dünyada 200.000’i aşkın dalgıç tarafından desteklenmektedir. DAN’ın altı adet bölgesel yapılanması vardır. Türkiye, DAN Europe bölgesindedir.

DAN, dalış kazası durumunda gerekli tıbbi ve tahliye hizmetleri için gereken sigorta hizmetini başlatan ilk kurum olmuştur. DAN ayrıca acil oksijen ilk yardım programını başlatmıştır.

Bizler dalgıçlara yardım eden dalgıçlarız – Biz DAN üyeleri çevremizde yer alan dalış ile ilgili tüm birey veya kurumlara dalış güvenliği hakkında en güncel, doğru ve tarafsız bilgiyi vermekle yükümlü kişileriz.

b. DAN’ın Misyonu

DAN, tıbbi acil yardım ihtiyacı olan dalgıçlara yardımcı olup; araştırma, eğitim, ürün ve hizmetler aracılığıyla dalış güvenliğini teşvik etmektedir.

c. DAN’ın Vizyonu

Her dalışın kazasız gerçekleşmesine çabalamaktır.

d. Kurslar – Dalış Güvenliğinde Yolunuz

DAN, dalış güvenliği ile ilgili konularda makaleler, raporlar, seminerler, konferanslar ve eğitim programları ile ilgili en son bilgileri yayarak dalış topluluğu için kapsamlı bir eğitim sağlamaktadır.

Bu yazımda belli başlı iki kursu kısaca tanıtacak olup bir sonraki yazımda tüm kursları detaylı şekilde sizlerle paylaşacağım.

Basic Life Support (BLS) – Temel Yaşam Desteği

Bu kurs ile dolaşım sorunu olan yaralı bir kişinin hayatında pozitif bir fark yaratıp ilk yardım müdahalesinde bulunabilir aynı zamanda bu durumun oluşmasını önleyebilirsiniz. Dış kanama, boğulma ve şok, ciddi dolaşım ve solunum problemlerine yol açabilir. Bu eğitim kazanın oluşumunu takiben sizi doğru bir şekilde tepki vermeniz için hazırlayacaktır.

Oxygen First Aid For Scuba Diving Injuries (OFA) – Scuba Dalış Yaralanmalarında Oksijen İlk Yardım
Sportif dalgıç olarak hayati ilk yardım eğitimi alabilir, dekompresyon hastalığı olan bir dalgıç için bir fark yaratabilirsiniz. Bu giriş düzeyinde eğitim ile dalışla ilgili yaralanmaların tanınması ve yönetimini öğrenip acil ilk yardım için oksijen kullanabilirsiniz.

e. Hizmetler

Bir DAN üyesi olarak herhangi bir kilometre kısıtlaması olmadan dalış kaza ya da yaralanmaları kapsayan çeşitli sigorta planlarını seçebilir, 24 saat geçerli $100.000’a kadar seyahat asistansı programına dahil olabilir, DAN’ın resmi dergisi olan ve dalış güvenliğinin lider yayını Alert Diver’e abone olabilir, dalış tıbbı hakkında evinizin konforunda internet seminerlere katılabilir ve daha nice hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Sonraki yazılarımda DAN hizmetlerini detaylı bir şekilde ele alacağız.

f. Dalisguvenligi.com

Dalisguvenligi.com olarak DAN misyonunu kitlelere yaymakta yardımcı oluyor ve kurslarını uygulamalı olarak kaliteden ödün vermeden sizlerle paylaşıyoruz.

Sizi DAN dünyasına davet ediyoruz!

– Ekim ayında açılacak BLS kursumuz ile bir DAN üyesi olarak ilk yardım bilginiz sayesinde insanların hayatına pozitif katkıda bulunabilirsiniz.

– Ayrıca kendi mesleki veya sosyal çevrenizde edindiğiniz bilgi ve becerilerle bir referans kaynağı olarak DAN misyonunu yaymakta yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve iletişim için: www.dalisguvenligi.com

Güvenli bir yaşam dilerim.

Saygılarımla,

Cem TİMURKAN

DAN Eğitmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cem Timurkan kimdir?

1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da gerçekleştirdikten sonra 1999 yılında Uludağ Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri lisans derecesinden mezun oldu. Mezuniyetini takiben yüksek lisans derecesi almak üzere A.B.D.’ne gitti ve 2002 yılında Baltimore Üniversitesi, Uluslararası İş İdaresi yüksek lisans derecesinden takdir ile mezun oldu. Bireysel emeklilik ve sigorta kariyeri de bu ülkede satış temsilcisi olarak başladı ve Türkiye’de devam ediyor. Bu süre zarfında çeşitli programlara katılıp aşağıdaki eğitimleri aldı:

  • Life Office Management Association’dan (LOMA) Hayat Sigortaları Yönetimi sertifikası
  • AIG Ferdi Kaza ve Sağlık İşletme Okulu’nun New York ve Singapur’da düzenlediği Dağıtım Kanalları Kurucuları semineri
  • PDR International’in düzenlediği Eğitimcinin Eğitimi programı
  • Detay Eğitim’in düzenlediği Eğitimcinin Eğitimi programı
  • Life Insurance and Market Research Association’nın (LIMRA) düzenlediği Birim ve Acente Müdürü Eğitim Programı

Sosyal hayatın önemine inanan biri olarak ortaokul yıllarında tenise başladı, üniversite çağında birinci lig’de oynadı, şimdi ise lisanslı tenisçi olarak veteran turnuvalara katılıyor. Üniversite ikinci sınıftayken başladığı SCUBA dalışına 1999 yılında Eğitmen olarak devam etti. Yurt içinde çeşitli noktalara ve Kızıldeniz’de dalışlar gerçekleştirdi. Bu yıl Divers Alert Network (DAN) Basic Life Support ve yine DAN Oxygen First Aid Eğitmenliklerini aldı. Profesyonel iş hayatında yönetim, satış, pazarlama, insan kaynakları ve sigorta konuları ilgi alanları olmakla birlikte, iş hayatında begendiği lider Jack Welch’tir.