Halil AKSU, Uğur CANDAN, Mehmet Nuri ÇANKAYA

Bildiğimiz anlamdaki internetin sonu mu geliyor?
MediaCat Kitapları’ndan çıkan son kitap Her Şey Çıplak, şirketlerden devletlere hatta bireylere kadar her şeyi şeffaflaştıran interneti masaya yatırıyor. Halil Aksu, Uğur Candan ve Mehmet Nuri Çankaya tarafından yazılan kitapta bildiğimiz anlamda internetin sonu geldi deniyor ve yeni internetin ne zaman ve nasıl çıkacağına dair fikirler yer alıyor.

22 Ekim 2010 günü WikiLeaks 400.000 adet gizli belgeyi internet üzerinden kamuya duyurdu. Bu olay diplomasinin 11 Eylül’ü olarak tarihe geçti. Hiçbir şeyin gizli kalamayacağı apaçık bir şekilde tüm dünyanın gözleri önüne serildi. Devletler çıplak!

Yine 22 Ekim 2010 günü “Sosyal Ağ” isimli sinema filmi Türkiye’de gösterime girdi. 500 milyondan fazla insan bu ortamda ve her türlü bilgiyi orada paylaşmakta. Facebook, kullanıcıları hakkında, herhangi bir devletin vatandaşları hakkında sahip olduğundan daha fazla bilgiye sahip, en mahremleri dâhil. Herkes çıplak!

E-postalar içinde pek çok önemli bilgi dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Fotoğraflarımızı internete yüklüyoruz ve sevdiklerimizle paylaşıyoruz. Nelerle ilgilendiğimizi arama motorları sürekli kaydediyor. Neler harcadığımızı bankalar, kimlerle konuştuğumuzu Telekom şirketleri kaydediyor. Gittiğimiz pek çok yerde güvenlik veya başka amaçlı kameralar tarafından kayda alınıyoruz.
Tüm bunların arasında saydam bir gaz bulutu gibi internet hepsinin iletişimini sağlıyor. İnternet sadece insanların eğlence veya haberleşme için kullandığı bir ortam olmaktan çoktan çıktı. Dünya ticaretinin büyük bir kısmı, finans dünyasının daha büyük bir kısmı ve iletişim dünyasının neredeyse tamamı internet üzerinden cereyan ediyor.

Her Şey Çıplak, her gün kullandığınız internet üzerine harika bir fikir jimnastiği yapma fırsatı sunuyor. Diplomasinin 11 Eylül’ü olarak tarihe geçen WikiLeaks’ten bireylerin tereddüt etmeden özel bilgilerini paylaştıkları Facebook’taki güvenlik sorununa güncel örneklerin yer aldığı kitap, internetin nereden geldiği ve nereye gittiği konularında düşündürüyor.

Kitapta internetin geleceği sorgulanırken hiçbir olasılık atlanmıyor ve akla gelen tüm iyi ve kötü senaryolar geliştiriliyor. Ancak yine de yazarlar iyimser bakış açılarını kitabın önsözünden itibaren hissettiriyor: “Dünyanın internete ihtiyacı vardır. İnsanlığın internete ihtiyacı vardır. Bugüne kadar gördüklerimiz henüz başlangıçtır. Asıl bundan sonra önemli gelişmelerle, hızlı ve kitlesel yaygınlaşmalarla karşılaşacağız. Bu yaygınlaşma sayesinde insanlık daha aydınlanacaktır ve daha da aydın yarınlara doğru yol alacaktır.”

YAZARLAR HAKKINDA:

Halil AKSU
Halil Aksu tam manasıyla bir danışmandır. En sevdiği konular, analiz etmek, çözümler geliştirmek ve insanları yeniliğe doğru sürüklemektir. İnovasyon, internet, enformasyon ve bunları mümkün kılan teknolojileri araştırmak, takip etmek, günlük hayatta kullanılabilir hale getirmekle günlerini geçirmektedir. Gartner araştırma şirketinde “Yönetici Ortak” olarak çalışmakta ve yöneticilere danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir. Gartner’dan önce uzun süre SAP ve ekosisteminde çalışmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok kurumda stratejik projeler yürütmüştür. Yanı sıra üniversitelerde gençlere gelecekle ilgili sunumlar yapmakta, etkinliklerde konuşmakta, yazılar yazmaktadır. Münih Teknik Üniversitesi’nde enformatik ve elektronik okumuştur. Eğitimi, 20 yılı aşan deneyimleri ve sürekli kendini yenilemeyi bilmesi, onu çok vasıflı bir yönetim danışmanı ve fütürist kılmaktadır.

Uğur CANDAN
Danışman olarak çalışmaya başladığı SAP Türkiye’de, 2007 yılından bu yana COO olarak görev yapıyor. SAP Türkiye’nin satış öncesi tüm iş süreçlerini koordine etmekten ve Türkiye’deki SAP iş ortaklarının oluşturduğu SAP ekosistemini yönetmekten sorumludur. Uğur Candan, SAP Türkiye’nin kuruluşunda yer alan 6 SAP yöneticisinden biridir. COO unvanından önce, SAP Türkiye’de çeşitli kademelerde çalışan Uğur Candan; Ürün Müdürü, İş Geliştirme Müdürü, Çözüm Müdürü olarak görev aldı. Boğaziçi Üniversitesi Makine ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerinden mezun olan Uğur Candan, İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde üretim sistemleri konusunda yüksek lisans yapmıştır. Uğur Candan evli ve bir çocuk babasıdır.

Mehmet Nuri ÇANKAYA
Bölge Pazarlama Müdürü olarak Microsoft’ta çalışmakta olan Mehmet Nuri Çankaya Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki 79 ülkeden sorumlu olup Dubai’de yaşamaktadır. Bu görevi öncesinde Microsoft Türkiye’de Windows Pazarlama Grup Müdürü ve Teknoloji Pazarlama Yöneticiliği görevlerinde bulundu. ODTÜ’den mezun olup, İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA, Yeditepe Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki önemli konferans ve etkinliklere konuşmacı katılmaktadır. Her Şey Çıplak’tan önce 5 kitabı daha yayımlanmıştır.

Genel Yayın Yönetmeni: Pelin Özkan
Yayın Koordinatörü: Tuba Yılmaz
Editör: Yankı Enki