———————

http://www.gennaration.com.tr/yorum/sosyal-medyada-8-s/

 

———————————–

GENNARATION

————

SOSYAL MEDYADA 8 S

Geçen yazımda pazarlama kavramlarına yani P’lere ve C’lere yeni bir kavram eklendiğini ve bunu “S” ile tanımladığımı yazmıştım. Bu kavramın sosyal medya olduğunu ifade ederek, buna ‘Pazarlamanın S Modeli’ demiştim. Tıpkı bazı lüks otomobillerdeki “S” modeli gibi…

 

Bu yazımda, sosyal medya ile ilgili bazı hatırlatmaları yapmakta fayda görmekteyim. Sosyal medyada web sitesi, sosyal paylaşım ve diğer internet siteleri, bloglar veya viral reklamlar gibi araçlarla tüketicilere ulaşmaya çalışan şirketlerin bunları kullanırken bazı noktaları gözden kaçırmaları halinde tüm yapılan çalışmaların boşa gitmesinin yanında şirketlere prestij kaybettirme riski bulunmaktadır. Daha da kötüsü, sosyal medya platformunda eleştiri veya kötüleme kampanyaları ile karşı karşıya kalmaları işten bile değildir. Bu nedenle, bir pazarlamacı gözü ile şirketlerin tüketicilerle veya kullanıcılarla doğru iletişime geçmek veya arzu edilen imajı yaratabilmek için, dikkat etmeleri gereken konuları ‘S’ harfleri altında toplamaya çalıştım ve bu kavramları ‘8 S’ olarak özetledim.

‘8 S’ kavramını açıklamadan önce, şirketlerin sosyal medyada yayımladıkları ile geleneksel mecrada yayımladıkları tanıtımların aynı konseptte olması gerektiğinin altını çizelim. Örneğin, yeni bir reklam kampanyası geleneksel mecralarda (TV, sinema, dergi, gazete, radyo veya outdoorda) yayımlanıyorsa, sosyal medyada da kampanya aynen başlamalı ve aynı görseller kullanılmalıdır. Pazarlama iletişiminin konusu olan bu bütünlüğe sosyal medya da dahil edilmelidir. Şirketler aynı zaman dilimi içinde her yerde aynı dili konuşmalı ve aynı mesajları vermelidirler. Birbirinden farklı görüntüler veya imajlar, tüketicinin kafasını karıştırmanın yanında rakip marka veya ürünlere fayda sağlamak gibi bir etki de yaratabilir.

Gelelim sosyal medyada şirketlerin dikkat etmeleri gereken ‘8 S’ kavramına:

Simple (Basit): Şirketlerin web siteleri, kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabiliyor olmalıdır. Zor girilen veya içindeki bilgilere zor ulaşılan web siteleri, kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir. Şirketlerin verecekleri mesajlar çok açık olmalı ve tüketici tarafından basitçe anlaşılmalıdır. Tüketici, sosyal medyada kendisine ulaşan duyuru, tanıtım, mesaj veya benzeri bilgilerle bilmece-bulmaca çözer gibi uğraşmamalıdır. Tüketicinin sabrı ve anlayışı azalmıştır. Biraz zorlandığında hemen siteden çıkmakta ve alternatif sitelere bakmaktadır. Tüketici, kolay kullanabileceği veya hemen anlayabileceği web sitelerini sever ve orada kalmaya devam eder.

Speedy (Hızlı): Şirketler, kendileri veya markaları ile ilgili sosyal medyada yayımlanan olumlu veya olumsuz her türlü yazıya çok hızlı bir şekilde yanıt vermelidir. Gecikmiş cevaplar güncelliğini kaybetmiş olacağı gibi, sosyal medyada oluşan yanlış veya kötü imajı değiştirmeye yardımcı olamayacaktır. Ayrıca, tüketicinin zamanı değerlidir; web sitelerinde hızlı hareket etmek ister. Bu nedenle, web sitelerinin servis sağlayıcıları da teknik olarak sitelerin hızlı açılmasını ve içinde hızlı ilerlenmesini sağlamalıdır.

Safety (Güvenli): Şirketler, tüketicilerden istemiş olduğu bilgilerin sadece kendilerinde kalacağını ve bu bilgileri başka şirketlerle paylaşmayacaklarını duyurmak zorundadırlar. Anket, başvuru veya benzer her türlü formun doldurulması sırasında tüketici, kendine ait bilgileri vermeye çekinmektedir. Şirketler bu bilgilerin saklanması konusunda güvence vermedikleri takdirde tüketiciler, önümüzdeki dönemlerde bu formları doldurmayacak, hatta ilgili web sitesini bir daha kullanmayacaktır. Bunun dışında bir güven unsuru da girilen web sitelerinin virüslere karşı korumalı olması ve hiçbir şekilde bilgisayarlara zarar gelmeyeceğinin bilinmesidir. Tüketicilerin en çok çekindikleri konuların başında, web sitelerinden bilgisayarlarına bulaşabilecek virüsler gelmektedir.

Salient (Göze çarpan): Sosyal medyada yayımlanacak her türlü duyuru, haber veya benzeri mesajlar dikkat çekmeli ve göze çarpmalıdır. Aynı şekilde web siteleri de kullanıcıların dikkatini çekecek özellikte olmalıdır. Sıradan hiçbir etkinlik, tüketici veya kullanıcı tarafından fark edilmez. Sıradan ve birbirine benzeyen web siteleri, tüketiciler tarafından sıkıcı bulunmaktadır. Böyle sitelerin, kullanıcıları kendilerine çekmeleri çok zordur.

Satisfactory (Tatmin edici): Web sitelerinde yayımlanan tanıtımlar veya bilgiler, kullanıcı tarafından yeterli ve tatmin edici bulunmalıdır. Eksik veya yanlış bilgiler, tüketicilerin tepkisini çekmektedir. Aynı şekilde, sosyal medyada kullanıcılara verilen cevaplar veya açıklamalar da kesinlikle konu ile ilgili olmalı ve beklenen bilgileri içermelidir. Tüketicinin her türlü konu ile ilgili bilgiye ulaşması mümkündür. Eksik veya yanlış bilgiler hemen tespit edilmektedir. Sosyal medya, her kullanıcının düşüncesini serbestçe ifade edebildiği bir platformdur. Binlerce blog sitesinde yazılar yayımlanmaktadır. Şirketlerin ya da markaların vermiş oldukları yanlış bilgiler, daha yayımlandığı gün tüketiciler tarafından tespit edilmekte ve blog sitelerinde açıkça duyurulmaktadır.

Specialty (Uzmanlık): Şirketlerden faaliyet konuları ile ilgili uzmanlık beklenmektedir. Konu ile ilgili her türlü bilginin yanı sıra sektör veya ürünler ile ilgili çeşitli araştırmalar, bunların sonuçları, gelecekle ilgili tahminler gibi yazılar yayımlanmalıdır. Tüketici, şirket ile iletişime geçtiğinde veya bir soru sorduğunda, keza bir ürün ile ilgili bir şikâyeti olduğunda, şirketlerden uzman bir yaklaşım beklemektedir.

Success (Başarı): Tüketiciyi etkilemenin en önemli unsurlarından bir tanesi, başarı öyküleridir. Tüketiciler başkalarının başarılı hikâyelerinden etkilenir. Müşterilerin yazdığı olumlu mesajları veya övgü dolu sözleri yayımlamak veya duyurmak çok etkili bir tanıtım sağlayacaktır. İnsanlar, başkalarının sözlerine inanırlar; ancak bunu yaparken kesinlikle hayali isim veya şirketler kullanılmamalıdır. Gerektiğinde ispatlanabilir örneklerin gösterilmesi faydalıdır.

System (Düzen): Sosyal medyada etkin bir şirketin her türlü duyurusu veya tanıtımı bir düzen içinde yapılmalı ve sistematik olarak sürdürülmelidir. Bazı zamanlarda etkin olunması bazen de hiçbir duyurunun yapılmaması, tüketicinin şirket hakkındaki düşüncesini olumsuz yönde etkilemektedir. Tüketiciler veya kullanıcılar, bir görünen bir kaybolan şirketlerin düzensiz olduğunu düşünürler. Düzensiz şirketlerden kimse alışveriş yapmak istememektedir.

Sosyal medya, bugün şirketler ya da bireyler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Tüketici, sosyal paylaşım sitelerine hemen hemen her gün girmektedir. Her geçen gün tüketicilerin şirketlerden veya ürünlerden beklentileri artmaktadır. Bu taleplere cevap veremeyen şirketlerin gelecekte pazar paylarını korumaları zordur. Tüketiciler, ilgilendikleri markaları sosyal medyada takip etmekte ve gerektiğinde de onları acımasızca eleştirmekten kaçınmamaktadırlar. Bu nedenle sosyal medya kullanılmalı; fakat kullanım sırasında da yukarıdaki konular kesinlikle göz ardı edilmemelidir.